مشاوره تحصیلی  و برنامه ریزی درسی

مشاوره و برنامه ریزی یكی از مهمترین اركان موفقیت در امتحانات وکنکور می باشد. استاد محی الدین ظاهری با آموزش اصول برنامه ریزی و نظارت بر نحوه اجرای آن ، آموزش  روش‌های صحیح مطالعه ، كشف و رفع نقاط ضعف داوطلبان و همراهی افراد در مقاطع زمانی خاص ، گامهای مؤثری را در زمینه موفقیت داوطلبان در امتحانات و کنکور سراسری  و آزاد و حتی درون دانشگاهی برای دانشجویانی كه تمایل به مطالعه صحیح و كسب رتبه های بالا در امتحانات درون دانشگاهی ، دارند بر می دارد. اهداف گروه علمی آموزشی استادظاهری در جلسات مشاوره عبارتند از :

1- آموزش اصول برنامه ریزی و نظارت بر نحوۀ اجرای برنامه

به دلیل آنكه برنامه ریزی یك فرایند وابسته به شخص می باشد و برحسب عوامل گوناگونی مانند استعداد هر فرد ، سابقه علمی ، عادات مطالعاتی ، شریط روحی و روانی و حتی خانوادگی یك شخص تغییر می یابد ، استاد ظاهری تلاش می نماید كه در هنگام مشاوره اصول برنامه ریزی را به هر شخص آموزش دهد و پس از فراهم نمودن یك برنامه درسی مناسب ، بر نحوه اجرای آن نظارت مستقیم داشته باشد ، چرا كه بهترین برنامه ها نیز تا هنگامی كه فقط برروی كاغذ بمانند و به آنها عمل نشود ، فرقی با برنامه های ضعیف و حتی بی برنامه بودن ندارند.

2- طراحی و تدوین محتوی برنامه درسی

طراحی و تدوین برنامه درسی ، شیوه ای است كه در طی یك دوره معین هر فرد در یك مسیر صحیح ، معین و واقعی هدایت شود. در این شرایط به سئوالات اصلی داوطلبان پاسخ داده می شود. سئوالاتی مانند :

الف) مطالعه صحیح و هدفمند از چه زمانی و با چه شیوه ای شروع می گردد؟

ب) مطالعه دروس چگونه خواهد بود؟

ج) زمان بندی مطلوب بری دوره مطالعه درسی چگونه است؟

د) چگونه می توان در امتحانات ، نمره ممتازی گرفت؟

    3- برآورد توان مطالعه مفید هر داوطلب در هنگام آغاز برنامه ریزی

كارشناسان آموزشی معتقد هستند كه وقتی از یك فرد می پرسند روزی چند ساعت می توانی درس بخوانی؟ در بیش از 90٪ موارد یك پاسخ ایده آل می شنوند نه یك جواب واقعی ، لذا برنامه ای كه بر اساس این پاسخ ایده آل طراحی می گردد ، غیر واقع بینانه و غیر عملی خواهد بود. به همین علت استاد ظاهری می كوشد تا هر داوطلب را ملزم به ثبت دقیق ساعات مطالعه روزانه و هفتگی خود نماید و از این طریق توان مطالعه مفید هر داوطلب را در شروع یك برنامه ریزی درسی بدست آورد و سپس با نظارت مستمر بر چگونگی اجرای برنامه داوطلب را به طرف برنامه ایده آل سوق دهد.

    4- زمانبندی مناسب برای مطالعۀ دروس

زمان بندی مطالعه باید به نوعی باشد كه هر درس در جایگاه ارزشی خود قرار بگیرد. به عنوان مثال زمانی كه برای درس شیمی گذاشته می شود با درسی مانند ریاضی و ادبیات تا آسمان فرق می كند. مواردی كه برای زمان بندی مناسب مطالعه در نظر گرفته می شوند ، عبارتند از :

  • توجه به پایه علمی داوطلب در هر درس : بدیهی است اگر داوطلبی در یك یا چند درس پایه ضعیفتری دارد باید زمان بیشتری را برای آن درس در نظر بگیرد.
  • توجه به حجم مطالب و دشواری هر درس : به عنوان مثال قسمت مشتق و کاربرد مشتق ریاضی تجربی به زمان بیشتری نسبت به مطالعه آمار و احتمال نیاز دارد.
  • توجه به كارنامه آزمون هر داوطلب : پس از هر آزمون رقابتی و ارائه كارنامه ، نقاط قوت و ضعف درسی هر داوطلب مشخص می گردد و مشاوره می تواند بر مبنی آن ، برنامه فرد را اصلاح نماید.

    5- آموزش روش های مطالعۀ مطلوب در هر مشاوره

روش هایی مانند دسته بندی مطالب ، خلاصه برداری ، چگونگی تقویت حافظه و تصویرسازی از جمله روش های مطالعه مطلوب هستند كه در هنگام مشاوره به داوطلبان توضیح داده می شوند.

    6- همراهی داوطلبان در مقاطع زمانی گوناگون

استاد ظاهری تلاش می كند تا در هیچ مقطع زمانی ، دانش آموزان و داوطلبان کنکور  را به حال خود رها نكرده و پیوسته آنها را حمایت كند. بسیاری از مواقع حتی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد هم دچار اضطراب و مشكلات روحی می شوند كه حتی در این مواقع نیز از این افراد حمایت می شود.

    چه انتظاری می توانید از مشاوره خود داشته باشید؟

در موثر یا غیر موثر بودن یك مشاوره بیشترین تاثیر را مشاوره شونده دارد ، چرا كه حتی اگر بهترین و زبده ترین مشاور هم برای حل مشكلات فرد راه حل دهد ولی خود شخص آنها را بكار نگیرد عملاً مشاوره بی تأثیر خواهد بود. پس مهمترین عامل در جریان مشاوره ، فرد مشاوره شونده است و فردی كه می خواهد نتیجۀ خوبی از مشاوره بگیرد بهتر است به مشاور خود اعتماد نماید و از راهكارهای او استفاده نماید. جهت بهره بردن از جلسات مشاوره به نكات زیر توجه كنید :

·           مشكلات و به ویژه مشكل اصلی خودتان را به مشاور بگوئید.

·           به مشاوره توجه نموده و نقش فعالی در جلسات مشاوره داشته باشید.

·           آنچه را مشاور به عنوان راهكار پیشنهاد می نماید ، حتماً انجام دهید.

جهت مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی فرد به فرد و پشتیبانی علمی تا روز کنکور زیر نظر مستقیم استاد محی الدین ظاهری با شماره 09126335186 – 09124884408 – 09126185933 تماس حاصل فرمایید
+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در جمعه ۱۳۸۹/۱۱/۲۲ و ساعت 1 |